glutén mentes diéta autoimmun

Miért nem elég a csak gluténmentes diéta autoimmun állapotban érintettként? 

Valószínűleg hallottál már róla, hogy a gluténmentes diéta hasznos tud lenni akkor, ha autoimmun állapotban vagy érintett.

Mennyire gonosz a glutén?

A fenti állítás igaz is, mert a glutén sok fronton tud gondot okozni a gyulladásban lévő szervezetben. 

Viszont felhívnám egy fontos dologra a figyelmedet, mégpedig arra, hogy alapvetően nem a glutén a hibás!!! Hanem a bélrendszeri egyensúlytalanság és/vagy a lyukas bél szindróma, ami az autoimmun állapot és a gyulladásos folyamatok mögött oly gyakran húzódik, mint gyökérok.
Persze a glutén se kezes bárány éppen… hatására a bélnyálkahártya zonulin nevű fehérjét termel, amely szerepet játszhat a bélfal áteresztőképességének növekedésében és a lyukas bél szindróma kialakulásában.
Na most akkor felmerül a kérdés, hogy tyúk vagy tojás???? De igazából a megoldás tekintetében ez lényegtelen.

Tehát a csak gluténmentes étrend tud segíteni a gyulladásos folyamatok mérséklésében, de közel sem elég.

Miért nem elég?

Említettem az előbb, hogy a lyukas bél szindróma (LYBSZ) az autoimmun állapotok mögött a legtöbb esetben ott van, mint gyökérok.
Csak röviden összefoglalom a lényeget, hogy lásd az összefüggéseket:
a LYBSZ lényegében az egy sejtvastgaságú bélfal lyukacsos állapota, mely úgy jön létre, hogy különböző környezeti hatásokra (stressz, toxinok, glutén, stb…) az a rendkívül vékony sejtkapcsoló struktúra meglazul és nem zár olyan jól, mint egészséges állapotában.
Ezeken a lyukakon keresztül olyan dolgok (emésztetlen fehérjék, toxinok, allergének, stb..) jutnak keresztül és kerülnek a véráramba, amelyeknek nem kellene. A folyamat végén kialakítva ezzel a különböző allergiákat, ételintoleranciákat és autoimmun betegségeket.

gluténmentes diéta

Egy példa (a sajátom…): ha a glutén átjut a bélfalon a véráramba, akkor a szervezetem a glutén fehérjéjét azonosítva ellenanyagot termel ellene. DE a nyugati életstílus miatt (stressz, gyorskaja, kialvaltlanság, stb..) a kimerült immunrendszerem összetéveszti a glutén fehérjéjét a hozzá nagyon hasonló pajzsmirigy szövet fehérjéivel és ellenük is fellép, megsemmisítve így a pajzsmirigyem egy részét. És bummm, kész is a Hashimotó szindróma, az autoimmun pajzsmirigy betegség.

De nem csak a glutén tud gondot okozni, ha átjut a bélfalon, hanem más ételek és alapanyagok is problémásak lehetnek. Mindenkinél más.
Ezért is szeretem az autoimmun protokoll étrendet, mert az eliminációs időszakban ideiglenesen eltávolítjuk ezeket a problémás ételcsoportokat és a visszavezetés során pedig azonosítjuk őket.

A jó hír az, hogy az AIP, mint regeneráló protokoll egyrészről igyekszik ideiglenesen kiszűrni a potenciális allergéneket az étrendből másrészről pedig regenerálja a bélfalat.
Ez kevesebb gyulladást és immunválaszt, ami pedig kevesebb tünetet jelent.

3 fő ok, ami miatt nem elég a gluténmentes étrend, ha a gyulladáscsökkentés a célod:

  1. Az nem működik, hogy a gluténos élelmiszereket (kenyér, péksüti, liszt, stb..) lecseréled gluténmentesre. A gluténmentes termékek összetevői ugyanúgy rosszabbítják a lyukas bél szindrómát. A gabonák, főleg a gluténosak, de a gluténmentesek is lektineket tartalmaznak, amelyek szintén súlyosbíthatják a LYBSZ-t. Ezeket az élelmiszereket érdemes rövid időre (az AIP elimináció idején) szabadságra küldeni az étrendünkből, majd a visszavezetés során letesztelni, hogy gondot okoznak-e.
  2. A gluténmentes termékek tele vannak adalékanyagokkal, állagjavítókkal, hogy utánozni tudják a kenyér és péksütik állagát. Az összetevők között található lisztek sokszor keményítő formájában vannak jelen, melyek a gabonák ultrafeldolgozott formái. Ezek a keményítők a vércukorháztartásra nagyon rossz hatással tudnak lenni.
  3. Hamis biztonságérzetet nyújt az, ha csak a gluténmentes étrendet folytatod. Igaz, hogy nagy lépést tettél az egészséged érdekében, ha különböző tünetek hatására megpróbálkozol a gm étrenddel, de attól még cukrot, tejet, adalékanyagokat és más gyulladáskeltő ételeket fogyasztasz, ami nem segít azon, hogy az autoimmun folyamatoknak gátat szabj.

Ha autoimmun állapotban vagy érintett, érdemes megfontolni a gyulladáscsökkentő étkezést, az autoimmun protokollt.
Ha még csak most ismerkedsz az autoimmun protokollal (AIP) és nem láttad még az AIP START útmutatót, akkor nézd meg az ingyenes AIP Tudásanyag Könyvtárban!

Autoimmun protokoll


Jogi nyilatkozat:
Az AIP és a gyulladáscsökkentő életmódterápia nem helyettesíti az orvosi kezelést, azonban kiegészítheti azt.
Az általam átadott információk kizárólag tájékoztató jellegűek. Nem szolgálnak arra, hogy diagnosztizáljanak vagy kezeljenek bármilyen betegséget vagy állapotot.
A leírt információs és oktatási anyagokban olvasott és halott információk nem minősülnek az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 3. § e) pontjában definiált egészségügyi szolgáltatásnak és nem sorolhatóak az Eütv. 3. § k)-o) pontjaiban feltüntetett fogalmak körébe.
A leírt információk a saját ismereteim és tapasztalataimat tükrözik, melyekez az olvasó a saját felelősségére használja. Az ismeretek egyéni alkalmazása és értelmezése kizárólag az olvasó felelőssége. Bármilyen étrend- és életmódbeli változtatással kapcsolatban minden esetben ki kell kérni kezelőorvos véleményét.

Add A Comment

Recipe Rating